Charakterystyka gminy

Nasza gmina jest rozległa, ale pełna ciekawostek przyrodniczych i atrakcji turystycznych. Aby przyciągnąć do nas szanownych turystów wystarczy wspomnieć o siłowniach wiatrowych w Wałdowie, czy elektrowniach wodnych w Kawczynie, o krowach unikatowej rasy Highland, których hodowlę rozpoczęła w Wołczy Wielkiej przed laty hrabianka Ehrengard von Massow. Można pokazać przepiękne nowoczesne gimnazjum z halą widowiskowo - sportową w Miastku. Tych obiektów zazdroszczą nam mieszkańcy wielkich miast! W naszej gminie mamy Alpy – miejscowość o takiej nazwie. Zatem nie trzeba jechać do Austrii, a wystarczy ruszyć w nasz rodzimy plener, by poczuć się jak w prawdziwym Tyrolu. Turystom szczególnie polecamy źródełko Hamer, wigwam myśliwski, leśną kapliczkę świętego Huberta, pięć szlaków turystycznych pieszo-rowerowych, między innymi wokół rzadkiego w kraju jeziora lobeliowego o nazwie Bobięcińskie Wielkie. A jakie widoki są na trasie “Szlaku Zwiniętych Torów”!!! Tego nie doświadczymy w innych regionach kraju. W podmiasteckich lasach pełnych grzybów i jagód być może spotkamy legendarnego zbója Rummela, który zabierał bogatym i rozdawał biednym, a teraz wydaje nawet swoje monety. Z kolei w Ponikle natrafimy na pozostałości posiadłości słynnego niemieckiego pięściarza Maksa Schmelinga, mistrza świata w boksie wszech czasów. Schmeling mieszkał na naszym terenie przez siedem lat, a teraz Ponikła staje się kultowym miejscem odwiedzanym corocznie przez miłośników jego talentu.

Miastko znane jest też ze swej wielokulturowości, gdzie zgodnie żyją mniejszości narodowe – ukraińska i niemiecka, a także Kaszubi i Kresowiacy. Organizujemy tu imprezy, jakich w innych gminach nie uświadczysz. Nawiększą popularnością cieszą się coroczne rajdy samochodami terenowymi w ekstremalnej jeździe na czas – Magam Trophy, czy imprezy kulturalne – Wybory Miss Wsi Pomorza, Gale kabaretowe, Przegląd Kapel Dancingowych Pomorza Środkowego, Kaszubska Sobota, Dni Miastka, Festiwal Stowarzyszeń Osób Niepełnosprawnych, imprezy turystyczne, w tym piesze wędrówki na orientację czy rajdy rowerowe. Stąd już tylko skok nad morze, gdzie latem tłumy, tłumy i tłumy… A u nas spokój, cisza, że po prostu aż chce się tu wypoczywać, czego szanownym internautom serdecznie życzymy i zapraszamy do Miastka!

Sezon ogólnorekreacyjny, podczas którego można uprawiać różne formy wypoczynku, m.in. wędrówki piesze i rowerowe, kąpiele słoneczne i wodne, kajakarstwo, żeglarstwo, wędkarstwo, myślistwo itp. trwa przeciętnie od połowy kwietnia do końca października. Pokrywa się on mniej więcej z długością okresu wegetacyjnego (średnia dobowa temperatura powietrza ponad 5ºC). Jako jego początek  można przyjąć zakwitanie leszczyny, podbiału, kaczeńca, natomiast za koniec opadanie liści brzozy. W gminie Miastko sezon ogólno rekreacyjny trwa około 17 tygodni, a długość sezonu kąpielowego około 8 tygodni.

Podstawę określenia sezonowości stanowi także sezon zimowy, który wiąże się z możliwością rekreacyjnego i amatorskiego uprawiania sportów zimowych. W gminie Miastko sezon ten nie jest określony. Jednak warunki klimatyczne (stosunkowo duża liczba dni z pokrywą śnieżną); oraz takie walory jak zróżnicowanie rzeźby terenu (nachylenie stoków), a także występowanie dużych powierzchni leśnych sprzyjają rozwojowi turystyki zimowej, przede wszystkim biegów narciarskich. Przez teren gminy Miastko przebiega lub też bierze swój  początek szereg znakowanych pieszych szlaków turystycznych, które z powodzeniem nadają się do uprawy turystyki rowerowej. Nieprawdą jest, że można wędrować tylko latem. Szlaki "czynne" są przez cały rok. Także wiosną, jesienią i zimą podczas
uprawiania turystyki narciarskiej dostarczą wielu wrażeń.

Szlaki te mają zróżnicowany stopień trudności ze względu na ukształtowanie terenu i odległości. Można je łączyć i pokonywać w czasie  kilkudniowych wycieczek, by zobaczyć najciekawsze miejsca na terenie ziemi miasteckiej, jak i jednodniowych pętli. Nasz bagaż nie będzie ciężki. Wystarczy tylko zabrać namiot, ciepłą i przeciwdeszczową odzież, plastry na odciski – dobry humor i pogodę ducha, które nie ważą tak wiele. Mniej wprawny turysta może do pewnych miejsc dojechać autobusem lub pociągiem.  Najbardziej charakterystycznym elementem hydrograficznym gminy Miastko są liczne jeziora (patrz galeria zdjęć). Znajduje się tu 48 jezior o powierzchni ponad 1ha (3,2% z 1 500 jezior województwa pomorskiego), 28 jezior o pow. 10 ha w tym aż 11 (6,7%) lobeliowych na 163 w kraju oraz ponad 100 jezior o powierzchni poniżej 1 ha. Jeziora posiadają szczególne walory krajobrazowe i stanowią dużą atrakcję turystyczną gminy.  Na terenie gminy Miastko położone jest największe jezioro lobeliowe w Polsce i Europie Środkowej – Jezioro Bobęcińskie Wielkie o powierzchni 524,60 ha. Łącznie w gminie Miastko znajduje się ponad 100 jezior nad większością których są wyznaczone pola biwakowe i wyprzedaje się sezonowe pozwolenia wędkarskie. Przepływająca przez Miastko rzeka Studnica o długości 38 km i liczącym 315 km2 dorzeczu, bierze swój początek powyżej rynnowego jeziora Studzieniczno Małe (165m n.p.m.), położonego na południowym wschodzie od miasta.  Bogato zarybiona górna część rzeki jest szczególną atrakcją turystyczną nie tylko dla zapalonych wędkarzy, ale również dla amatorów dobrego połowu.  W gminie Miastko do wód łososiowatych należą: Wieprza od źródeł do granic gminy i dalej do wsi Kowalewiczki, Brda poza granice do mostu na drodze Przechlewo – Rzeczenica oraz Czernica w granicach gminy oraz na całej długości z wyjątkiem odcinka w obrębie miasta Czarne.

Na terenie gminy znajdują się dwa podstawowe szlaki spływu kajakowego: rzeką Wieprzą i rzeką Studnicą. Wprawdzie Wieprza ma  swoje źródła na terenie gminy Miastko, jednak spławna i dostępna dla kajaków jest dopiero poza jej granicami, od Bożanki w gminie Trzebielino. Ze względu na dogodniejszy dojazd szlak poprowadzono początkowo wzdłuż Pokrzywnej, jej prawego dopływu. Szlak  Wieprzy jest urozmaicony, bardzo malowniczy, ale dość uciążliwy w górnym i środkowym biegu, a miejscami nawet trudny. Na odcinkach tych przecina w głębokich dolinach rozległy kompleks lasów, tworząc kilka przełomów. W dolnym biegu zatacza duży łuk ku zachodowi i wpada do Bałtyku w Darłówku. Do spływów masowych oraz zimowych szlak nadaje się od Korzybia, a na przebycie całego szlaku  należy poświęcić 5-6 dni.

Szlak Studnicy przeznaczony jest dla odważnych i doświadczonych kajakarzy. Trasę spływu utrudniają liczne meandry, progi wodne i zastawki oraz bystry nurt. Niemal na całej długości 23 km płynie ona wąską, krętą i głęboką doliną o zalesionych zboczach, mając  charakter rzeki górskiej. Na trasie spływu spadek rzeki wynosi 2,4 m na kilometr.

Kajak zwodować można za osadą Łodzierz, a pierwsza duża przeszkoda czeka w połowie trasy przy Małej Elektrowni Wodnej w miejscowości Kawczyn – przenoska 80 m lewym brzegiem, druga w młynie Ciecholub – przenoska 120 m. Dalej łatwy odcinek do ujścia Wieprzy. Jako szlak kajakowy Studnica jest malownicza, – jedna z trudniejszych rzek na Pomorzu co powinno przyciągać doświadczonych kajakarzy. Na przebycie opisanej trasy, dostępnej tylko dla wprawnych i doświadczonych, potrzeba całego dnia.