Artykuł pochodzi ze stronny
Miastecki Portal Internetowy

Arek i inni potrzebują naszej pomocy

Już po raz trzeci w ciągu kilku ostatnich kilku lat podejmujemy się akcji poszukiwania potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. 

Dotychczas potencjalnymi dawcami z rejonu miasteckiego, dzięki akcjom w Centrum Informacji Turystycznej zostało ponad 500 osób. W czasie ostatniej w roku 2015 w bazie danych zarejestrował się też Arkadiusz Wiktorczyk z Miastka. Był on setnym potencjalnym dawcą. Jak na ironię losu, teraz sam potrzebuje naszej pomocy. Pan Arek ma 43 lata i zachorował na białaczkę. Do Fundacji DKMS z prośbą o pomoc w znalezieniu genetycznego bliźniaka dla pana Arka zwróciły się  panie - Roksana i Sylwia Wiktorczyk (córka i żona pana Arka).  Wspólnie z DKMS-em postanowiliśmy przeprowadzić akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku wraz ze zbiórką  pieniężną na terenie Centrum Informacji Turystycznej. Akcja o nazwie "Arek i inni potrzebują Twojej pomocy" planowana jest na dzień 3 marca (sobota) w godzinach od 9.00 do 16.00. W przeddzień akcji w CIT, czyli w piątek, 02 marca rejestracja dawców odbędzie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy. Koordynatorem akcji w CIT w Miastku będzie pani Monika Marciszonek. 

Jak nas poinformowała Katarzyna Baran, koordynator ds. rekrutacji dawców z Fundacji DKMS, środki zebrane ze zbiórki publicznej zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów rejestracji potencjalnych dawców, którzy tego dnia dokonają rejestracji.

        - Podczas naszej akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku od 18 do 55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w naszej bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka - zapewnia Katarzyna Baran.

        Apelujemy do mieszkańców naszej gminy i sąsiednich o powszechny udział w akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Pamiętajmy, wszyscy możemy pomóc Arkowi i innym! Osoby i organizacje zainteresowane pomocą w przeprowadzeniu akcji w Centrum Informacji Turystycznej prosimy o kontakt e-mailowy pod adresem promocja@um.miastko.pl lub pod numerami telefonów - Wydział Promocji Kultury i Sportu UM - 59 857 07 20 do 22 i w Centrum Informacji Turystycznej - 59 720 33 99 lub 59 857 33 83. 

Na zdjęciach - tak wyglądała akcja w Centrum Informacji Turystycznej, przeprowadzona w roku 2015. Wówczas potencjalnym dawcom pobierano krew. Teraz nie będzie żadanego kłucia, tylko wymaz z wewnętrznej części policzków. 

data publikacji: 2018-02-02 09:33:55