Artykuł pochodzi ze stronny
Miastecki Portal Internetowy

Biblioteka kulturalnie wojażuje

Kulturalne wojaże po pomorskim dziedzictwie kulturowym” to projekt stworzony przez Bibliotekę Publiczną w Miastku, który uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna 2018”.  Jego pierwszym etapem był wyjazd w drugiej połowie czerwca grupy podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Miastku wraz z opiekunami do Muzeum Etnograficznego we Wdzydzach. Uczestnicy wyjazdu nie tylko mogli zwiedzić obiekty regionalnej architektury charakterystyczne dla rejonu Kaszub i Kociewia, ale wzięli też udział w warsztatach z malowania na szkle.

Kolejnym etapem realizacji projektu była wycieczka do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Centrum Informacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się w Będominie, miejscu urodzenia Józefa Wybickiego, z historią powstania tekstu „Mazurka Dąbrowskiego” oraz barwnie przedstawiona im została postać jego twórcy. Wizyta w Szymbarku była okazją do poznania kultury kaszubskiej oraz przypomnienia sobie tragicznych elementów polskiej historii jak deportacja naszych rodaków na Syberię czy walki z okupantem niemieckim w czasie II Wojny Światowej. W wyjeździe do Będomina i Szymbarku wzięły udział osoby dorosłe i seniorzy.

Trzeci etap to rodzinny wyjazd do Malborka ze zwiedzaniem tamtejszego zamku, jednego z najwspanialszych zabytków architektury w Europie. Rodzice, babcie, ciocie oraz dzieci mogli podziwiać ogrom tego średniowiecznego obiektu oraz zapoznać się z jego bogatą historią. W czasie jego budowy zastosowano po raz pierwszy nowoczesne na ówczesne czasy techniki, jak na przykład systemy kanalizacyjne czy ogrzewanie podłogowe, tak powszechnie stosowane obecnie w naszych domach.

Dalsze etapy projektu „Kulturalne wojaże po pomorskim dziedzictwie kulturowym” realizowane będą sukcesywnie do końca października tego roku. Przewidywane są dalsze wyjazdy jak również spektakle teatralne dla dzieci, konkursy literackie i plastyczne oraz zabawy edukacyjne i wystawy związane tematycznie ze zwiedzanymi miejscami.

 

data publikacji: 2018-07-11 07:31:02