„Lokalni pisarze z czytelnikami za pan brat”

2020-10-09 14:14:44   Paulina Stranz

Biblioteka Publiczna w Miastku realizuje intersujący projekt „Lokalni pisarze z czytelnikami za pan brat”. Skierowany jest on do czytelników wszystkich grup wiekowych.
Jednym z jego elementów były warsztaty tworzenia haiku dla uczniów szkół podstawowych. W bardzo ciekawy sposób poprowadził je Daniel Odija, słupski pisarz, dziennikarz, publicysta i animator kultury.
Jest on autorem powieści, opowiadań oraz komiksów, w których porusza współczesna problematykę.
Haiku to najkrótszy możliwy utwór poetycki, składający się najwyżej z 17 sylab rozpisanych na wersy 5-7-5. W japońskim oryginale haiku stanowi tylko jedną linijkę, bez wersów, ale już w innych językach,
jak na przykład polskim, wersy są trzy. Młodzi uczniowie ze szkół podstawowych w Świerznie i Słosinku mieli możliwość spróbować swoich sił w tej dziedzinie poezji.
Byli zachwyceni sposobem prowadzenia warsztatów przez Daniela Odiję.
Każdy z uczniów stworzył swój krótki wiersz, który następnie zaprezentował pozostałym uczestnikom poetyckich ćwiczeń.
Miejmy nadzieję, że w przyszłości spośród tych młodych miłośników poezji wyrośnie następny Czesław Miłosz, czy Wisława Szymborska.

Warsztatu tworzenia haiku realizowane w ramach programu dotacyjnego „Partnerstwo dla książki 2020” otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.