Miłośnicy książek w bibliotece 2017-02-02 13:05:41        

Po noworocznej przerwie po raz pierwszy w tym roku w dniu 31 stycznia spotkały się w naszej bibliotece miłośniczki wartościowej literatury. 


W czasie spotkania wywiązała się ożywiona dyskusja na temat książek, które w ostatnich miesiącach pojawiły się jako nowości lub wznowienia na półkach księgarskich. Szczególne zainteresowanie wywołał wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, autorstwa znanego dziennikarza Mariusza Szczygła. „Gottland” nie ma nic wspólnego ze stereotypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie. W książce znajdziemy m.in. sylwetki rzeźbiarza Otakara Szveca – twórcy największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, piosenkarki Marty Kubiszovej, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów czy legendarnego producenta obuwia Tomáša Baty, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella. Warto sięgnąć po tę książkę, aby poznać od innej strony i zrozumieć kraj naszych południowych sąsiadów.   

Jak zawsze spotkanie odbyło się w miłej i sympatycznej atmosferze. Następna okazja do wymiany interesujących spostrzeżeń na temat literatury już za miesiąc. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.