Współpraca zagraniczna w roku 2016 2017-02-14 07:25:47        

W roku 2016 przyjęliśmy w gminie Miastko ponad 30 osób w ramach współpracy partnerskiej. Do miast partnerskich - Tytuvenai i Bad Fallingbostel wysłaliśmy ponad 60 osób. 


Chronologia współpracy zagranicznej w roku 2016:

1. Wizyta ponad 30-osobowej grupy mieszkańców gminy Miastko w Bad Fallingbostel

            Przez ponad trzy dni - od 05 do 08 maja 2016 roku przebywała w mieście partnerskim Bad Fallingbostel ponad 30-osobowa grupa mieszkańców gminy Miastko. Na czele delegacji stali: burmistrz Miastka Roman Ramion i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Basara. Wśród wyjeżdżających byli przedstawiciele rodzin, które w poprzednim roku przyjmowały Francuzów i Niemców w Miastku. Osobną delegację stanowili strażacy z jednostek OSP gminy, a zespól wokalny z PMDK prowadzony przez Justynę Depka Prądzyńską wystąpił tam z koncertem. Popisy wokalne młodzieży bardzo się podobały. W spotkaniu w Niemczech brali udział goście z Periers we Francji oraz oczywiście gospodarze. Spotkanie rozpoczęło się od gościny u strażaków w Dorfmarku, a następnego dnia w ratuszu prezentację o swojej gminie miała burmistrz Bad Fallingbostel Karin Thorey. Miastczanie wraz z Francuzami zwiedzili miasto, w tym park, szkołę, firmę budowlaną, a wieczorem uczestniczyli w uroczystym otwarciu spotkania miast partnerskich. W trakcie rozmów mieli okazję do wymiany swych doświadczeń zawodowych i integracji, a także wytyczyli plany następnych spotkań. W 2018 roku tego typu spotkanie odbędzie się w Periers we Francji, a w roku 2019 delegacje Niemców i Francuzów odwiedzą Miastko.

2. Wizyta młodzieży gimnazjalnej i oficjalnej delegacji na obchodach Święta Powiatu Kelme na Litwie

            W dniach od 26 do 30 maja prawie 30-osobowa grupa mieszkańców naszej gminy przebywała w mieście partnerskim Tytuvenai na Litwie. W składzie delegacji było 22 uczniów miasteckiego Gimnazjum im. Jana Pawła II, trzech opiekunów oraz burmistrz Miastka Roman Ramion, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Śmietana, dyrektor Gimnazjum Kazimierz Kowalewski i Konrad Remelski. Uczniowie wraz z nauczycielami stworzyli zespół wokalno-taneczny pod nazwą MIASTKO i wystąpili na festiwalu folklorystycznym zorganizowanym w mieście powiatowym Kelme. Zaprezentowali się tam bardzo dobrze, wykonując m.in. taniec polonez i śpiewając piosenki oraz grając na instrumentach. Młodzież mieszkała u rodzin swych przyjaciół, poznanych w ubiegłym roku w Miastku. Część mieszkała w ośrodku wypoczynkowym Sedula. Uczniowie mieli bardzo urozmaicony program, m.in. uczestniczyli ze swoimi rówieśnikami w lekcjach w szkole, a także w spływie kajakowym i wycieczce na słynną Górę Krzyży. Samorządowcy wzięli udział w dorocznym Święcie Powiatu Kelme, a takze w międzynarodowej konferencji "European future in our hands" (Europejska przyszłość w twoich rękach). Uczestnikami tej konferencji, poza miastczanami, byli przedstawiciele ośmiu miast z Litwy, Węgier, Biłgoraja w Polsce, Łotwy, Austrii, Włoch, Holandii i Norwegii. Wyjazd był bardzo udany, zarówno dla młodzieży, jak i samorządowców. Gorące podziękowania należą się Romasowi Čerkauskasowi - staroście Tytuvenai i jego współpracownikom, a także Irmie Staukuvene - dyrektor Gimnazjum w Tytuvenai i jej nauczycielom. Ustalono, że w roku 2017 młodzież litewska odwiedzi swych przyjaciół w Miastku.

3. Odwiedziny Miastka przez cyklistów z Bad Fallingbostel

            Okazuje się, że z miasta partnerskiego Bad Fallingbostel do Miastka wcale nie jest tak blisko, jak się wielu osobom wydaje. Tekhla i Konstantin Aiteew w drodze do Miastka pokonali aż 21 tysięcy kilometrów i to na rowerach! Oczywiście do Miastka z Bad Fallingbostel jest tylko ponad 700 kilometrów, ale młodzi Niemcy postanowili sobie te trasę "nieznacznie" wydłużyć, zwiedzając najpierw Europę i Azję. Tekhla jest córką państwa Petry i Jensa Zillmannów. Przypomnijmy, że Jens jest przewodniczącym Komitetu Partnerstwa Miast w Bad Fallingbostel. Kilka lat temu Zillmannowie sami przyjechali na rowerach do Miastka. To oni zaszczepili Tekli żyłkę podróżowania rowerem po Europie. Z kolei Konstantin pochodzi z Kazachstanu. W wieku ośmiu lat wraz z rodzicami znalazł się w Niemczech i mieszka tam od dwudziestu lat. Teklę poznał w szkolnej ławie. Obydwoje są absolwentami wyższych uczelni - Tekla ukończyła teatrologię, a Konstantin geografię. Po ukończeniu studiów zdecydowali, że odwiedzą na rowerach rodzinne strony Konstantina, czyli Karagandę w Kazachstanie. Dokładnie 01 kwietnia 2015 roku ruszyli na wielką trasę przez Niemcy, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Gruzję, Armenię, Iran - do Kazachstanu, gdzie odwiedzili babcię Konstantina. Następnie przez Uzbekistan, Chiny, Wietnam, Laos, Kambodżę, Tajlandię. Potem zamarzyli sobie, że zwiedzą na rowerach Japonię. Na wyspę popłynęli statkiem. W drodze powrotnej jechali przez Mongolię, Rosje, kraje bałtyckie - Estonię, Łotwę, Litwę i do Polski. Dziennie pokonywali od 50 do stu kilometrów. W naszym kraju zboczyli z kursu, by odwiedzić Miastko. Żadnych sensacji na trasie nie było. Rowery, poza wieloma zmianami opon, wytrzymały tę długą trasę. Ostatnią oponę zmieniali w Miastku.

4. Młodzi Niemcy u przyjaciół w miasteckim Gimnazjum

            Gimnazjum w Miastku od lat współpracuje z tamtejszą szkołą. W ramach wymiany naprzemiennie miastczanie albo goszczą u przyjaciół w Niemczech, albo przyjmują młodzież z Bad Fallinbostel w Miastku. Goście z Niemiec przyjechali do Miastka 17 września. Uczniowie zamieszkali u rodzin swych przyjaciół i z nimi uczestniczyli we wszystkich zajęciach. Niedzielę poświęcili na zwiedzanie Miastka i okolicy, a w poniedziałek odwiedzili ratusz, w którym spotkali się z wiceburmistrz Miastka Ewą Kapłan i naczelnikiem wydziału oświaty Agnieszka Ringwelską. Byli też w Centrum Informacji Turystycznej, gdzie obejrzeli filmy promocyjne o gminie Miastko. W quizie w Polsce i Niemczech padł remis. W Gimnazjum wzięli udział w zajęciach lekcyjnych. Po południu powędrowali pieszo do Grodu Rummela, a następnie integrowali się przy ognisku z kiełbaskami w Zielonym Ruczaju. Następnego dnia zwiedzili  Trójmiasto, a w kolejnym dniu pojechali do Ustki i Słupska. Wzięli też udział  w zajęciach sportowych, muzycznych, plastycznych i lekcjach językowych, a  także w dyskotece szkolnej.

5. Litwini w Miastku

Od 20 do 24 października - gościła w Miastku 8-osobowa delegacja samorządowa z miasta partnerskiego Tytuvenai na Litwie. Tym razem na czele delegacji stał mer rejonu (powiatu) Kelme Vaclovas Andrulis. W jej składzie był także starosta Tytuvenai Romas Čerkauskas, a także starosta gminy wiejskiej Tytuvenai - Valdas Ivanauskas, NIJOLĖ ASTAŠAUSKIENĖ - wicedyrektor Gimnazjum oraz Asta Kiziene - dyrektor Centrum Pielgrzymkowego, Edmundas Zaleckas - naczelnik stacji kolejowej i biznesmen Gintautas ASTAŠAUSKAS. W czwartek, 20.10 Litwini zostali przyjęci w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku przez burmistrza Miastka Romana Ramiona i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Śmietanę. Zwiedzając wystawy o strajkach robotniczych, czasach Solidarności i stanie wojennym przyznali, że tak dokładnie najnowszej historii Polski nie znali. W piątek byli gośćmi Janusza Szredera - nadleśniczego Nadleśnictwa Miastko. Zwiedzili nową siedzibę Nadleśnictwa, a na koniec wspólnie zasadzili dąb przyjaźni. W Centrum Informacji Turystycznej wzięli udział otwarciu wystawy fotograficznej "Wspomnienia z Litwy" autorstwa Dariusza Jawora, która jest pokłosiem jego letniej wyprawy do Wilna, Trok, Kelme, na Górę Krzyży i do Tytuvenai. Z kolei w Gimnazjum uczestniczyli w koncercie, w którym młodzież wspominała swój tegoroczny pobyt na Litwie. Była prezentacja zdjęć, wystawa, piosenki, tańce, popisy talentów muzycznych, a jedna z piosenek zaśpiewana została w trzech językach - poza polskim jeszcze w litewskim i angielskim. Po południu Litwini odwiedzili Dretyń, gdzie zostali przyjęci przez dyrektora Zespołu Szkół Pawła Biernackiego. Zwiedzili wyremontowane pomieszczenia, a także obejrzeli prezentację zdjęć z pobytu samorządowców miasteckich na Litwie. W sobotę samorządowcy Litwy i ich gospodarze wybrali się na wycieczkę na wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Zwiedzili też Dolinę Charlotty koło Słupska. Wieczorem uczestniczyli w MGOK w koncercie Amerykanina Vinca Agwady. Niedzielę spędzili u rodzin gospodarzy. Litwini wyjechali od nas pełni wrażeń. Zapraszali mieszkańców naszej gminy do Tytuvenai i Kelme. Ustalili też, że w roku 2017 miasteckie Gimnazjum odwiedzi grupa młodzieży litewskiej. Być może rozwinie się także współpraca pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy a szkołą o profilu żywienia w Kelme lub Tytuvenai.

6. Quempas w Miastku

Jak co roku - w Adwent w miasteckim kościele odbył się tradycyjny Quempas, czyli uroczystość śpiewania po łacinie i niemiecku starych adwentowych pieśni. Tradycja ta ma kilkaset lat. Początkowo pieśni te śpiewali tylko chłopcy - synowie krawców rękawiczników. Później pozwolono śpiewać wszystkim chórzystom. We współczesnych uroczystościach - tak było i w sobotę - biorą udział byli mieszkańcy przedwojennego Rummelsburga czyli obecnego Miastka, a także miejscowi członkowie Związku Ludności Pochodzenia Niemieckiego, którzy tworzą cztery chóry śpiewające w czterech rogach kościoła.

            Quempas swa nazwę zawdzięcza łacińskiemu początkowi pieśni Quem pastores laudavere. Po uroczystościach Quempasu w kościele goście z Niemiec i mieszkańcy Miastka spotkali się na uroczystym obiedzie, gdzie wystąpił miastecki zespół taneczny ze Związku Ludności Pochodzenia Niemieckiego. Mikołajem był sam Nikolaus von Puttkamer - przewodniczący Heimat Kreisu Rummelsburg.  

Rozliczenie finansowe współpracy za 2016 rok

            W budżecie gminy na rok 2016 na współpracę zagraniczną mieliśmy kwotę  20.000 zł. Natomiast kwotę 15.000 zaplanowano z puli pieniędzy przeznaczonych dla organizacji pozarządowych, starających się o dotacje w ramach konkursu. W dziale - Współpraca ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi w kraju i za granicą, wnioski złożyły trzy organizacje i otrzymały następujące kwoty:

1. Stowarzyszenie RAZEM Tursko - na wymianę międzynarodową pomiędzy szkołami specjalnymi - 2.500 zł (szkoła z Niemiec nie mogła w ustalonym terminie przyjechać  i Stowarzyszenie RAZEM  zwróciło kwotę dotacji);

2. Związek Ukraińców w Polsce - Koło w Miastku - na projekt - Wschodnie i zachodnie klimaty - nasza różnorodność kulturowa na tle innych - dotacja w wysokości 5.000 zł;

3. Lokalna Grupa działania Wrzeciono - udział orkiestry młodzieżowej w Festiwalu Kwitnące Czechy - 7.500 zł.

             Natomiast w konkursie na dotacje dla organizacji pozarządowych w roku 2017 wnioski złożyło 5 podmiotów:

1. Miasteckie Stowarzyszenie Oświatowe na spotkanie integracyjne grupy młodzieży z Gimnazjum w Miastku z młodzieżą z Tytuvenai otrzymało kwotę 2.000 zł;

2. UKS Morena - na wyjazd dzieci do Bad Fallingbostel - 2.000;

3. Stowarzyszenie RAZEM Tursko - na wymianę międzynarodową ze szkołą specjalną w Langenfeld - 1.000 zł;

4. Stowarzyszenie MiastkoRazem - na wyjazd na koncert orkiestry PSMuz. I st. - 8.000;

5. UKS LIDER - na wyjazd dzieci do Bad Fallingbostel - 2.000 zł.

Plan pracy Komitetu Partnerstwa Miast na rok 2017

1. Przyjęcie delegacji z miast partnerskich na uroczystościach 400-lecia nadania praw miejskich Miastku

2. Pomoc organizacyjna dotycząca wymiany uczniowskiej pomiędzy szkołami w Bad Fallingbostel i Tytuvenai a miasteckim Gimnazjum oraz w przyjęciu innych grup młodzieżowych.

3. Organizacja wyjazdu delegacji samorządowców miasteckich do Tytuvenai oraz wyjazdu do Bad Fallingbostel na święto Heimatkreisu.