Powstaje monografia historyczna Miastka 2017-02-27 10:14:36        

Rozpoczęto prace nad powstaniem obszernej monografii historycznej Miastka. Ostatnia powstała ponad 40 lat temu.

Prace nad monografią wykonują historycy na zlecenie gdyńskiego Wydawnictwa REGION. Zgodnie z umową wydawniczą publikacja prezentować będzie w popularno-naukowej formie dzieje Miastka i miejscowości leżących w obrębie gminy Miastko od czasów prehistorycznych po rok 1990, ze szczególnym uwypukleniem rocznicy 400-lecia nadania praw miejskich Miastku.


Dodatkowo w publikacji znajdzie się zestawienie z listą radnych, sołtysów i posłów wybranych w demokratycznych wyborach po 1990 roku. Monografia zostanie wydana w nakładzie 1.500 egzemplarzy.

         Autorzy poszczególnych rozdziałów uczestniczyli już  w pierwszym wyjeździe studyjnym. W miniony weekend spotkali się w Centrum Informacji Turystycznej z władzami gminy, zwiedzili Centrum Kultury Ukraińskiej i cerkiew greckokatolicką, odbyli kwerendę w terenie, odwiedzając niektóre miejscowości w gminie. Naukowcy przyjadą do Miastka jeszcze dwukrotnie - w marcu i kwietniu, w międzyczasie pracując m.in. w archiwach państwowych.  Monografia liczyć będzie 12 arkuszy wydawniczych, w tym rozdział - Prehistoria - 2 arkusze, okres 1300-1650 - 2 arkusze, lata 1650-1945 - 4 arkusze, okres PRL - 3 arkusze plus 1 arkusz w formie kalendarium obejmujący okres po 1990 roku. Łącznie publikacja będzie miała objętość ok. 450 stron formatu B5 plus 32 strony w kolorze (wkładka) i wydana zostanie w twardej oprawie.

         Rozdział dotyczący geografii i przyrody naszej gminy opracuje dr Tomasz Duda ze Szczecina, prehistorię i archeologię - mgr Piotr Kalka z Gdyni, średniowiecze - dr Dariusz Piasek z Gdańska, okres niemiecki do 1945 roku - dr Kacper Pencarski i okres PRL - dr Bogusław Breza. Redakcją monografii zajmuje się mgr Jarosław Ellwart z Wydawnictwa REGION.

         W związku z pracami nad wydaniem monografii jej autorzy zwracają się do mieszkańców gminy Miastko o pomoc w zbieraniu materiałów. Jeżeli macie Państwo jakieś ciekawe pamiątki - zdjęcia, dokumenty, wspomnienia, publikacje i chcecie je udostępnić autorom, to prosimy o kontakt z Wydziałem Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego - tel. 59 857 07 20 lub e-mailowo - promocja.miastko@op.pl lub promocja@um.miastko.pl. Zapraszamy do wspólnego redagowania tego wiekopomnego dla historii Miastka dzieła!

Na zdjęciu - historycy - autorzy monografii wspólnie z historykiem i przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Basarą przeglądają stare kroniki Miastka w Centrum Informacji Turystycznej.