Warsztaty Pomost 2017 2017-05-09 12:33:04        

W czasie długiej majówki gościliśmy w gminie Miastko uczestników dziewiątej już edycji ogólnopolskich warsztatów literackich „Pomost”. Wzięło w nich udział 13 poetów plus prowadzący z: Warszawy, Bydgoszczy, Grudziądza, Kalisza. Piły, Poznania i Miastka. W programie między innymi były:

  • ćwiczenia praktyczne z tradycyjnych i nowoczesnych form literackich;
  • indywidualność i osobność w literaturze, przede wszystkim w poezji;
  • poezja jako sztuka dialogu – z odbiorcą, z krytyką, z innymi sztukami;
  • prezentacja własnych tekstów, oddech, dykcja, emisja głosu;
  • jak przeprowadzić wieczór autorski;
  • rynek poetycki, interakcja z potencjalnym odbiorcą.

W tym roku warsztaty poprowadził Olgierd Dziechciarz – poeta, prozaik, felietonista, autor czterech zbiorów felietonów, siedmiu tomów poetyckich, zbiorów opowiadań, kilkunastu książek   popularyzujących dzieje ziemi olkuskiej i kilku tysięcy artykułów, reportaży, felietonów i wywiadów. Jak zwykle warsztaty prowadzili także pomysłodawcy tego przedsięwzięcia: Dorota Ryst i Sławomir Płatek – poeci, redaktorzy Internetowej Gazety Kulturalnej Salon Literacki.

Poza zajęciami stricte warsztatowymi odbyła się wycieczka po okolicy, tym razem do Krainy Rummela, turniej jednego wiersza, uroczyste zakończenie z wręczeniem dyplomów uczestnictwa. W turnieju zwyciężył wiersz Anity Wiśniewskiej z Miastka. Na jesieni wydany zostanie tomik powarsztatowy z najlepszymi utworami wszystkich uczestników i odbędzie się wieczór poetycki podsumowujący imprezę. Już dzisiaj zapraszamy.