100-lecie miasteckiej parafii 2017-05-19 09:50:36        

Rok 2017 jest szczególnym rokiem dla parafii p.w. NMP Wspomożenia Wiernych. To rok jubileuszu 100 - lecia parafii. 15 kwietnia 1917 r. - został nadany dekret, który mianował, stworzył katolicką kurację w Miastku przy obecnej ul. Mickiewicza (należała do parafii św. Józefa w Koszalinie). Jurydycznie nie była parafią (zabraniały tego władze państwowe), ale praktycznie była parafią katolicką, co potwierdziły polskie władze kościelne i w konsekwencji państwowe.
Poświęcenie kaplicy p.w. Najświętszej Maryi Panny nastąpiło 17 kwietnia 1917 r., a w niedzielę 22 kwietnia nastąpiło dziejowe wydarzenie. Pierwszy raz od dziejów reformacji, miejscowy ksiądz katolicki ks. Stottko pobłogosławił ołtarz i odprawił Mszę Św.
W 1945 r. pierwszy pasterz naszych terenów (Administracji Apostolskiej ze stolicą w Gorzowie Wielkopolskim) – ks. Edmund Nowicki, późniejszy biskup gdański, uznał jako datę powstania parafii miasteckiej rok 1917. Wiedział doskonale, że była to w praktyce parafia. Wszystkie dokumenty urzędowe Kościoła katolickiego jako datę powstania parafii miasteckiej podają następującą datę – 17 kwietnia 1917 r. (m.in.: Schematyzm Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej, Gorzów Wielkopolski 1949, str. 35; i najnowszy - Schematyzm diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Koszalin 2012, str. 315.) Uroczyste rozpoczęcie, otwarcie obchodów jubileuszu rozpoczną się 27 maja o g. 10.00 w Kościele Mariackim w Miastku celebrowanej przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Obecni będą również proboszczowie, księża, wikariusze, którzy związani byli z parafią. Odśpiewany zostanie specjalnie tworzony na tę okazję hymn parafii. Biskup poświęci tablicę pamiątkową na kościele. Po Mszy św. goście zostaną zaproszeni do Gimnazjum Jana Pawła II przy ul. Wrzosowej na część naukową i artystyczną poświęcone parafii oraz wystawy. Będą okolicznościowe pamiątki, przede wszystkim monografia parafii autorstwa ks. Piotra Zielińskiego.
Dnia 28 maja ok. godziny 14. między ul. Piłsudskiego a Wybickiego na boisku odbędzie się parafiada, festyn dla wszystkich mieszkańców. W programie, m.in. występy artystyczne dzieci i młodzieży, didżej z muzyką, miasteczko zabaw, animatorzy, wręczenie atrakcyjnych nagród z konkursów okolicznościowe pamiątki, wata cukrowa, lody, ognisko z kiełbaską oraz dużo innych atrakcji. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich, całe rodziny również dziadków i babcie. A od września planowane są dalsze wydarzenia związane z jubileuszem.