Młodzi Litwini z wizytą w Miastku 2017-10-04 12:02:46        

Od ubiegłego piątku, 29 września do środy, 4 października przebywała w Miastku 18-osobowa grupa młodzieży litewskiej z dwoma opiekunami z Gimnazjum w mieście partnerskim Tytuvenai.  


Przyjechali na zaproszenie dyrekcji i uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Miastku w ramach wymiany partnerskiej pomiędzy szkołami. Młodzi Litwini mieszkali u rodzin swoich przyjaciół. W trakcie pobytu w Miastku integrowali się z kolegami i wspólnie pogłębiali znajomość języka angielskiego.

         W minioną sobotę rozpoczęli wspólne przygotowania do polsko-litewskiego koncertu, biorąc udział w warsztatach artystycznych. Z koncertem, w którym dominowała muzyka i wspólne tańce, wystąpili dwukrotnie w SP nr 3, a dla uczniów pozostałych szkół podstawowych w Miastku - w gościnnej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Miastku. W Centrum Informacji Turystycznej wszyscy obejrzeli filmy promocyjne i wzięli udział w quizie o Litwie i Polsce. W konkursie tym padł remis. Młodzi Litwini wraz z Polakami bawili się także na dyskotece w szkole, byli na kąpielisku Lednik, uczestniczyli w niektórych lekcjach, a w niedzielę pojechali na atrakcyjną wycieczkę do Ustki i Słupska. W jej programie było przejście przez Wydmę Orzechowską i rejs statkiem po morzu. W poniedziałek Litwini i Polacy odwiedzili miastecki ratusz, gdzie spotkali się z burmistrzem Miastka Romanem Ramionem. Burmistrz wręczył nauczycielom Gimnazjum w Tytuvenai albumy o Polsce jako prezent dla tamtejszej biblioteki.

- Spędziliśmy tu przemiłe chwile. Nasi uczniowie w pełni zintegrowali się z waszymi uczniami. Zostaliśmy także niezwykle ciepło przyjęci przez dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców. Nawiązały się między nami prawdziwe przyjaźnie, a sądząc po łzach na twarzach i naszych dzieci i waszych przy pożegnaniu, tej wizyty nigdy nie zapomną - powiedziała nam  Genute Karpiniene, nauczycielka języka angielskiego.

         W przyszłym roku gimnazjaliści z Miastka pojadą do Tytuvenai z rewizytą.