Samorządowe Podsumowanie Roku 2018-01-02 12:33:36        

W miniony piątek, 29 grudnia 2017 roku w sali miasteckiej Szkoły Podstawowej nr 3 odbyło się Samorządowe Podsumowanie Roku. 


Uczestniczyło w nim ponad 100 osób, w tym samorządowcy, prezesi i dyrektorzy instytucji i placówek gminy, goście z powiatu. Glos zabierali: burmistrz Miastka Roman Ramion, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Basara, radny wojewódzki Mirosław Batruch oraz wicestarosta bytowski Zbigniew Batko. Burmistrz Ramion, podobnie jak i pozostali przedstawiciele władz,  w swym wystąpieniu podsumował działalność samorządu w 2017 roku, dziękując  wszystkim za współpracę. W części artystycznej wystąpili: Paulina Prychożdenko, absolwentka miasteckiego Gimnazjum, a obecnie uczennica III LO w Gdyni, Konrad Szymanowski, obecnie uczeń ZSOiT oraz Olivia Prochoń i Adam Borys - obecni gimnazjaliści. Z koncertem smyczkowym wystąpił Quartetto Giovane z Filharmonii Koszalińskiej. 

Wręczono grawertony, dyplomy i statuetki. Grawerton w imieniu Szpitala Miejskiego w Miastku odebrała prezes Renata Kiempa.

Oto treść grawertonu:

"W imieniu samorządu Gminy Miastko na Pani ręce składamy gratulacje za to, że w Rankingu Szpitali "Bezpieczny Szpital 2017" Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Państwa Placówka znalazła się w "Złotej Setce" szpitali w Polsce. Jest to olbrzymi sukces Dyrekcji i pozostałych Pracowników Miasteckiego Szpitala zważywszy na to, że w kraju jest ponad 700 szpitali, a Miastecka Lecznica znalazła się na 84 miejscu. 
Serdecznie dziękujemy Personelowi Szpitala i Pani Prezes osobiście za olbrzymi wkład pracy w osiągnięcie tak zaszczytnego wyniku i życzymy dalszych sukcesów". 

          Aktu wręczenia dokonali burmistrz Roman Ramion i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Basara.Tradycyjnie wręczono też statuetki dla najlepszych sołectw gminy, które zwyciężyły w konkursie "Wieś roku 2017 w gminie Miastko", czyli sołectwa Przęsin-Zadry, Wołcza Mała i Świerzenko. Statuetki i podziękowania otrzymali też organizatorzy najbardziej okazałych tegorocznych imprez, które przyciągnęły do Miastka setki gości z całego regionu, przez co miały charakter wybitnie promocyjny. Zdecydowanie najlepszą imprezą był koncert Lata z Radiem, który odbył się  w ramach Dni Miastka 5 sierpnia. Popołudniowo-wieczorny koncert na tzw. kaczym dołku poprzedziła dopołudniowa audycja Lata z Radiem na żywo z miasteckiego parku. Studio radiowe usytuowane było przy fontannie, a przed szeroką publicznością wystąpiło kilkadziesiąt osób w reportażach i na żywo. Zagrał m.in. zespół Fan Tango i zaśpiewał chór OBERIH, a do parku przyjechali motocykliści z Gryfa i rowerzyści z MTS Hamer. Po południu na placu rekreacyjnym tłumy oglądały  popisy gwiazd - Maryli Rodowicz i zespołu De Mono. Organizatorem imprezy była radiowa Jedynka, a współorganizatorem Gmina Miastka.

         Drugą   najbardziej okazałą imprezą był zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego koncert Kamila Bednarka w Bobięcinie. 16 czerwca Bobięcino stało się zabawową stolicą regionu. A to za sprawą Hurraoptymistycznego HOP-festiwalu, który został zorganizowany w miejscowej bazie turystycznej przez Damiana i Pawła Wierciochów oraz Małgorzatę Stasiewicz, przy współudziale Gminy Miastko. Za pieniądze z  projektu z Budżetu Obywatelskiego udało się ściągnąć do Bobięcina kilka kapel rockowych, a gwiazdą był oczywiście zespół Kamila Bednarka. Koncert ten przyciągnął do Bobięcina ponad tysiąc gości nie tylko z naszej gminy, ale i z całego regionu.

         Kolejne dwie bardzo atrakcyjne imprezy, za przygotowanie  których ich organizatorzy otrzymają statuetki, to dwa przedsięwzięcia zrealizowane na Górze Królewskiej (Klaryszewskiej). Pierwsza z nich to dwudniowe widowisko pn. Oblężenie Grodu Rummela  zorganizowane przez właściciela Grodu Rummela Jerzego Przybyłowskiego z synami i Szymona Sobolewskiego z Drużyny Grodu Rummela. Było co oglądać, a nawet podziwiać, bowiem takiego widowiska jeszcze w Miastku nie było. Głównym punktem programu w Grodzie Rummela była obrona tego grodu, ale zanim do bitwy doszło, zorganizowano m.in. strzelnicę łuczniczą, kramy z wyrobami rzemieślniczymi i warsztaty rzemiosł dawnych. Odbył się też turniej walki rycerzy. W oblężeniu Grodu Rummela wzięło udział kilkudziesięciu wojów, podzielonych na dwa obozy. Obrońcy z Rummelem dzielnie się bronili, kilkakrotnie odpierając ataki najeźdźców i w końcu zwyciężyli wroga. Po zwycięstwie zabawom i uciechom przy muzyce nie było końca.

         Druga impreza zorganizowana  w Grodzie Rummela i u jego podnóża, za którą organizatorzy - Małgorzata Stasiewicz, Witold Zajst i Jerzy Przybyłowski otrzymali  statuetki i dyplomy, to Rummeliada. Najwięcej emocji wywołał ekstremalny zjazd kajakami z Góry Królewskiej. Organizatorzy dowiedli nam, że kajakiem można "płynąć" po trawie. Zjazdowi towarzyszyły inne jeszcze konkurencje, m.in. strzelania z łuku, poszukiwanie skarbu Rummela, pokazy strażackie, wyprawa rowerowa, walki na miecze i konkursy dla rowerzystów.

         Statuetkę i dyplom za super imprezy otrzymali też miasteccy motocykliści zrzeszeni w Miasteckim Stowarzyszeniu Motocyklowym "Gryf". Sezon motocykliści zainaugurowali w końcu kwietnia  na Zielonym Ruczaju. W uroczystym otwarciu sezonu wzięło udział ponad 150 motocykli i motocyklistów z całego regionu, a potem już z każdą imprezą było tylko więcej i lepiej.  Motocykliści spod znaku Gryfa byli współorganizatorami imprezy charytatywnej Moto Zumba Show, zaprezentowali się w audycji Lata z Radiem, na dożynkach gminnych w Przęsinie, na zawodach rowerkowych Głosu Pomorza, Kaszubskiej Sobocie i innych festynach, uświetniając je i wspomagając organizacyjnie. Pierwszego października zakończyli sezon Na kaczym dołku zjawiło się ponad 400 maszyn z całego regionu. Na zakończenie roku motocykliści zorganizowali jeszcze imprezę Moto Mikołaje, podarowując dzieciom, a także innym chorym ze szpitala w Miastku mikołajowe prezenty. Byli też Mikołajami w czasie imprezy pn. "Witamy Mikołaja" przed miasteckim ratuszem. Roczny dorobek organizacyjny miasteckich motocyklistów rzeczywiście imponujący!

         Statuetkę za całokształt działalności otrzymało też Miasteckie Towarzystwo Sportowe Hamer rok 2017 rozpoczęło od "Zimowej Zadyszki", .czyli biegu przełajowego na 400-lecie Miastka zorganizowanego 29 stycznia. Kolejna to "400 okrążeń na 400-lecie Miastka". Ta impreza biegowa odbyła się 26 marca w parku miejskim i w jego pobliżu. Była to grupowa sztafeta. Każdy, kto chciał, mógł dołączyć do grupy biegnących. Łącznie biegły 134 osoby, które pokonały 160 kilometrów, okrążając 400 razy park.

Natomiast aż 222 zawodników wystartowało w III Letnim Biegu MTS Hamer. Wśród biegnących byli goście z Ukrainy, a także zawodnicy z całego kraju. Sportowcy biegali po pętli, pokonując 10 kilometrów. Zawody zostały perfekcyjnie przygotowane przez działaczy MTS Hamer z prezesem Przemysławem Pakułą na czele. Hamerowcy także godnie zaprezentowali się w czasie audycji Lata z Radiem na żywo, udzielając wywiadów, a także biorąc udział w rowerowej wyprawie do Krainy Rummela, jadąc wspólnie z mistrzami kolarstwa Tadeuszem Mytnikiem i Mieczysławem Nowickim.

         Statuetkę otrzymało również Koło Polskiego Związku Wędkarskiego  Karaś w Miastku za organizację imprezy pn. Ogólnopolskie Towarzyskie 16. Zawody Spinningowe Parami z Łodzi o Puchar Jeziora Bobięcińskiego Wielkiego z okazji 400-lecia Miastka. W zawodach tych wzięło udział aż 124 zawodników z wielu rejonów Polski. Publikacja o tej  imprezie ukazała się w "Wiadomościach Wędkarskich", przez co Gmina Miastko miała doskonałą promocję  w ogólnopolskim środowisku wędkarzy.

Zdjęcia - Dariusz Jawor