Litwini z wizytą w Miastku 2018-08-08 09:13:16        

Z kilkudniową wizytą przebywali w Miastku samorządowcy  z Tytuvenai - miasta partnerskiego na Litwie. Na czele ośmioosobowej delegacji stał Romas Cerkauskas - starosta Tytuvenai.

         Litwini spotkali się z władzami gminy Miastko, a także z wicestarostą bytowskim Zbigniewem Batko. Pokazano im efekty inwestycji - termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej w Miastku. W Centrum Informacji Turystycznej delegacja obejrzała przezentację multimedialną przedstawiającą inwestycje unijne zrealizowane w latach 2014 - 2018. Litwini gościli też w Zakładzie Energetyki Cieplnej, gdzie prezes Tomasz Zielonka pokazał gościom nowe wnętrze kotłowni po modernizacji i unowocześnieniu.

         Milym akcentem wizyty gości z Litwy bylo spotkanie z Mateuszem Szymańskim, który oddał dziewczynce z Litwy szpik kostny, dzięki czemu mała Litwinka po przeszczepie dobrze się rozwija. Mateusz w podziękowaniu za dar życia otrzymał od Litwinów prezent w postaci rzeźby anioła.

         Delegacja z Litwy zwiedzała też obiekty Szkoły Podstawowej nr 3 w Miastku, a także uczestniczyła w koncercie z okazji Dni Miastka. W jego trakcie Romas Cerkauskas przesłał ze sceny mieszkańcom Miastka serdeczne pozdrowienia i zaprosił do odwiedzenia Tytuvenai.

         Dodajmy jeszcze, że współpraca pomiędzy Miastkiem a Tytuvenai znakomicie się rozwija. Tylko w tym roku na Litwie gościły dwie grupy uczniowskie - z Zespołu Szkół  Ogólnokształcacych i Technicznych oraz ze Szkoły Podstawowej nr 3 - łącznie prawie 50 osób. Wcześniej na obchodach Święta Powiatu przebywała w Tytuvenai 8-osobowa delegacja samorządowców miasteckich. W przyszłym roku Litwini i miastczanie obchodzić będą  uroczyście 10-lecie współpracy partnerskiej.