Największa impreza na orientację w kraju - w Miastku! 2018-11-06 13:03:34        

Tak olbrzymiej imprezy, jaką jest "Harpagan", jeszcze w Miastku nie było. Spodziewany się ponad półtora tysiąca turystów i sportowców.

         57. Ekstremalny Rajd na Orientację Miastko' 2019 organizuje Pomorski Klub Orientacji "Harpagan" w Gdańsku przy pomocy samorządu gminy Miastko. Odbędzie się on w dniach od 10 do 12 kwietnia 2019 roku, a już teraz rozpoczęto zapisy i przygotowania.

         "Harpagan" jest najstarszym w Polsce (30 lat tradycji), a jednocześnie najbardziej popularnym rajdem, podczas którego generalną zasadą w zależności od wybranej trasy jest odnalezienie w terenie zaznaczonych na mapie punktów kontrolnych. Rajd "Harpagan" nie ma charakteru wyścigu - główną nagrodę - czyli Zaszczytny Tytuł Harpagana, potwierdzony stosownym certyfikatem uzyskuje każdy, kto potwierdzi wszystkie punkty kontrolne w limicie czasu na najdłuższych trasach rajdowych. Ta zasada powoduje niepowtarzalną atmosferę rajdu, w której uczestnicy pomagają sobie nawzajem w dotarciu do mety.

         Ostatnia edycja "Harpagana" odbyła się w Kwidzynie i zgromadziła na starcie łącznie 1572 osoby. - Uczestnikami rajdu są osoby w wieku od 8 miesięcy do 76 lat - reprezentanci wszystkich grup społecznych, czyli turyści, sportowcy, żołnierze, ultrabiegacze, młodzież szkolna, studencka, dorośli, emeryci. Całe rodziny, pary, a także single. Ludzie majętni, ale też i na dorobku - wylicza kierownik rajdu Karol Kalsztein. - Średnia wieku oscyluje wokół 30 lat.  Rajd "Harpagan" to także mieszkańcy miejscowości, przez które przebiegają trasy rajdowe i gdzie usytuowane są punkty kontrolne. Centrum rajdowe jest też miejscem, w którym spotykają się ludzie integrując się przy atrakcjach zorganizowanych dla wszystkich.

         Organizatorzy przewidują udział łącznie około 1500 turystów i sportowców z kraju i kilkunastu krajów Europy. na dziesięciu proponowanych trasach rajdowych. Zaplanowano 5 tras pieszych: 100 km, 50 km, 50 km nocne, 25 km i 10 km (Harpuś), 4 trasy rowerowe: 200 km, 100 km, 50 km i 20 km (Harpuś) oraz jedną trasę mieszaną: 100 km rowerem i 50 km pieszo.

         Baza rajdu mieścić się będzie w obiektach Szkoły Podstawowej nr 3. Rajd jest organizowany przez zespół ponad 130 osób, w większości młodych będących wolontariuszami, którzy poświęcają swój czas i energię aby "Harpagan" był świetnie zorganizowaną imprezą.

Szczegóły na temat miasteckiego "Harpagana" zawarte są na stronie www.harpagan.pl.

Na zdjęciach - migawki z poprzednich edycji "Harpagana"; oficjalne logo przyszłorocznego rajdu w Miastku.