Narodowe Czytanie w Miastku 2019-09-10 13:59:51        

W sobotnie przedpołudnie w parku miejskim w Miastku odbyło się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy „Narodowe Czytanie 2019”. Impreza przygotowana i zorganizowana została przez Bibliotekę Publiczną w Miastku. Tym razem para prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Były to:

  1. Dobra pani – Elizy Orzeszkowej

  2. Dym – Marii Konopnickiej

  1. Katarynka – Bolesława Prusa

  1. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Brunona Schulza

  1. Orka – Władysława Stanisława Reymonta

  1. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego

  1. Sachem – Henryka Sienkiewicza

  1. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego

Uczestnicy imprezy zaprezentowali fragmenty wyżej wymienionych nowel publiczności zebranej w parku. Czytającymi byli m.in. Agnieszka Ringwelska, Naczelnik Wydziału Oświaty, Elżbieta Kozieł, Sekretarz Miasta, Helena Binczyk, Radna Rady Miejska, Justyna Szkilnyk, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Słosinku oraz liczne grono uczennic i uczniów szkół podstawowych ze Świerzna i Słosinka.

- Dziękuję Konradowi Remelskiemu za poprowadzenie imprezy, moim współpracownikom z biblioteki za zaangażowanie i serce włożone w jej przygotowanie, uczestnikom za udział, szczególnie uczennicom i uczniom szkół ze Świerzna i Słosinka oraz ich opiekunkom, jak również sponsorowi imprezy PSS Społem „Spójnia” z Miastka. Smaczny chleb i przepyszne ciasto było uzupełnieniem strawy duchowej jakim było Narodowe Czytanie 2019 w Miastku” – stwierdza dyrektor Biblioteki Publicznej w Miastku Ewa Szyca.