Piotr Nowak już w II etapie konkursu chopinowskiego 2015-10-08 08:17:27        

Pochodzący z Miastka Piotr dostał się do II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Przypomnijmy, że do tegorocznego konkursu zgłosiło się  455 pianistów z 45 krajów. Jury po przesłuchaniu nadesłanych nagrań do II etapu kwalifikacji wybrało 160 osób, w tym 20 z Polski. Ostatecznie w Filharmonii wystąpiło 84 pianistów, w tym 15 Polaków. Wśród nich był właśnie Piotr. Wczoraj zakończył się I etap konkursu. Do II etapu jury wybrało 43 uczestników z 16 krajów, w tym ośmiu z Polski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w tym najbardziej prestiżowym konkursie pianistycznym na świecie. Poniżej prezentujemy dokładna notę biograficzną Piotra.
Piotr Nowak - urodził się w 1993 roku w Miastku. Od roku 2009 mieszka w Solcu Kujawskim. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat.
Należy do ścisłej czołówki młodych pianistów w Polsce: II miejsce w International Chopin Piano Competition w Hartford, USA, I miejsce w XVII Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Nałęczowie (2013), II miejsce w 44 Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (Warszawa, 2012), I miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie "Chopin Golden Ring" (Radovljica, Słowenia, 2012), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam" (Bydgoszcz,2011), Grand Prix w VII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym "Chopinowskie Interpretacje Młodych Pianistów" (Konin, Żychlin, 2010), II miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Fortepianu Szkół Muzycznych II stopnia (Warszawa, 2010).
W roku 1999 r. rozpoczęcie nauki w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Miastku, w klasie fortepianu mgr Aleksandra Murawskiego, 2003 r. – kontynuacja edukacji w klasie mgr Heleny Ostrołuckiej, 2007 r. – kontynuacja nauki w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w Szkole Muzycznej I i II° w Szczecinku, 2009 r.- kontynuacja edukacji pianistycznej pod opieką Pani prof. w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w „klasie talentów”, 2014 r. - student na wydziale instrumentalnym II stopnia w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Brał udział w wielu warsztatach i kursach fortepianowych, współpracując z takimi profesorami jak: Dang Thai Son, Ilja Scheps, Arie Vardi, Choong-Mo Kang, Mikhail Voskresensky, Andrea Bonatta, Jan Gottlieb Jiracek von Arnim, John Perry, Anton Kuerti, Lee Kum-Sing, David Moroz, ZhangJin, Andrzej Jasiński, Jerzy Sulikowski, Jarosław Drzewiecki, Zbigniew Faryniarz, Andrzej Artykiewicz, Zbigniew Raubo, Piotr Kępiński.
Koncertował w USA, Kanadzie, Japonii, Australii, Szwajcarii, Włoszech, Niemczech, Austrii i Słowenii oraz w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas oficjalnych wizyt prezydentów: Francji François Hollande’a, Mongolii Tsakhiagiin Elbegdorj, Republiki Czeskiej Miloša Zemana, Armenii Serża Sarkisjana, Republiki Greckiej Karolosa Papouliasa.
Współpracował z orkiestrami polskiego radia, filharmonii narodowej, filharmonii pomorskiej, filharmonii świętokrzyskiej i filharmonii dolnośląskiej.
Piotr Nowak jest nieprzeciętnym Artystą, o pięknej pasji, wyjątkowym talencie i profesjonalizmie. Muzyka w Jego wykonaniu to sztuka na najwyższym poziomie, to piękno chwytające za serce. Arcydzieła muzyki klasycznej w Jego wykonaniu rozbrzmiewały na całym świecie. To najlepsza promocja naszego regionu i kraju. Bez wątpienia taką promocją jest zakwalifikowanie się spośród 450 pianistów z 45 krajów do eliminacji do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Eliminacje odbyły się w dniach 13–24 kwietnia 2015. Wzięło w nich udział 152 pianistów, którzy zaprezentowali trwający ok. 30 minut program. Oceny dokonało 14-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Piotr Nowak jest jednym z 84(ostatecznie 78) zakwalifikowanych pianistów w świecie , a jednym z 14 w Polsce. W dniu 5 października br. pierwszy raz w jego historii można było śledzić w Internecie oraz za pomocą aplikacji mobilnej, w każdym zakątku świata grę Piotra Nowaka.
Piotr Nowak to osobowość niezwykła. I to nie tylko na scenie przy fortepianie. To Człowiek niezwykle ciepły, skromny, życzliwy i szczery.