Patrycja Kiedrowska i Daniel Gietka 2014-10-28 09:38:04        

Ruch „Olimpiady Specjalne” to międzynarodowy program rehabilitacji osób niepełnosprawnych intelektualnie poprzez aktywność ruchową, sport i rywalizację. Prekursorem tej koncepcji była siostra Johna Kennedy’ego Eunice Kennedy Shriver. I Międzynarodowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych zorganizowano w 1968 roku w Chicago. Udział w nich wzięło aż 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Od tego czasu systematycznie odbywają się kolejne imprezy rangi światowej. W 1983 roku do międzynarodowej rywalizacji dołączyła reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska. Światowe Zimowe Igrzyska „Special Olympics” po raz pierwszy zostały przeprowadzone w 1977 roku w Colorado.
Igrzyska letnie i zimowe odbywają się w cyklu 4-letnim, naprzemiennie co 2 lata. Polska reprezentacja wystąpiła w Światowych Zimowych Igrzyskach Special Olympics pierwszy raz w 1985 roku. Dzisiaj, po prawie 50 latach istnienia, Olimpiady Specjalne są jedną z największych i najprężniej działających organizacji sportowych i społecznych na świecie. 4 miliony zawodników Olimpiad Specjalnych, z zamiłowania do sportu, bierze udział w całorocznych treningach i zawodach sportowych, doświadczając emocji związanych z uczestnictwem w zawodach i dumy ze swych osiągnięć.
Ruch „Special Olympics” od 1988 roku posiada oficjalne uznanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Porozumienie z MKOl pozwala na wykorzystanie słowa „Olympics”, stosowanie ceremoniału olimpijskiego i korzystanie z ognia olimpijskiego. W Polsce Stowarzyszenie „Olimpiady Specjalne Polska” jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Od 2002 roku prowadzę sekcję Olimpiad Specjalnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tursku, w której zawodnikami są Daniel Gietka i Patrycja Kiedrowska. Uprawiają oni kajakarstwo od 2005 roku. Od 2006 roku biorą udział w odbywających się co 2 lata Ogólnopolskich Regatach Kajakowych Olimpiad Specjalnych, zdobywając medale. Kolejno były to:
2006r. – „V Ogólnopolskie regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych” w Sztumie,
2008r. - „VI Ogólnopolskie regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych” w Koninie,
2010r. - „VII Ogólnopolskie regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych” w Augustowie,
2012r. - „VIII Ogólnopolskie regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych” w Augustowie,
Jednak najważniejsze dla nich okazały się IX Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych. Które odbyły się w dniach 29.05-01.06.2014 roku w Katowicach. Udział w nich wzięło 7 ekip wojewódzkich z całej Polski: Lubuskie, Łódzkie, Wielkopolskie, Opolskie, Podlaskie, Śląskie oraz Pomorskie. W składzie ekipy z Pomorskiego znaleźli się nasi zawodnicy: Patrycja Kiedrowska i Daniel Gietka.
Patrycja Kierdrowska startowała w wyścigu kajaków jedynek na dystansach 500m i 200m , zdobywając 2 złote medale.
Daniel Gietka startował w wyścigu kajaków jedynek na dystansie 500m i wywalczył złoty medal, oraz w wyścigu kajaków dwuosobowych  wraz z kajakarzem z Chojnic Grzegorzem Redzimskim- oni również wywalczyli złoty medal.
Złote medale dały Patrycji i Danielowi kwalifikację do udziału w losowaniu do „Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych”, które odbędą się od 25 lipca do 03 sierpnia 2015 roku w  Los Angeles w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Szczęście uśmiechnęło się do naszych zawodników i zostali oni wylosowani do udziału tych Igrzyskach i będą reprezentować tam Polskę. Będą tam startować na kajakach jednoosobowych na dystansach 200m i 500m, oraz w dwójce „mix” na dystansie 500m.