Samorządowcy podsumowali rok 2015 2016-01-04 13:14:03        

W czasie Samorządowego Podsumowania Roku, które odbyło się w środę, 30 grudnia w sali koncertowej miasteckiej Szkoły Muzycznej I stopnia im. F. Chopina wyróżniającym się mieszkańcom wręczono statuetki. Otrzymali je: sołtysi, sportowcy, działacze społeczni, muzyk i pisarka oraz dwa kluby sportowe.
Uroczystość rozpoczęła się od mini koncertu szkolnej orkiestry pod kierunkiem Wiesława Nizio. A potem rok pracy miasteckiego samorządu podsumowali - burmistrz Miastka Roman Ramion i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Basara. Samorządowcy gminy pogratulowali Mariuszowi Łuczykowi wyboru na stanowisko wicewojewody pomorskiego. Były także życzenia noworoczne od M. Łuczyka oraz starosty bytowskiego Leszka Waszkiewicza, radnego wojewódzkiego Mirosława Batrucha i księdza Jana Cychowskiego, proboszcza parafii p.w. NMP Wspomożenia Wiernych.
Następnie przystąpiono do wręczania statuetek, dyplomów i upominków. Sołtys Wiesław Broniszewski otrzymał statuetkę za zajęcie Sołectwa Trzcinno I miejsca w Konkursie "Wieś roku 2015 w gminie Miastko". Za zajęcie II i III miejsca w tym samym konkursie dostali statuetki - Adam Bartosiewicz - sołtys Sołectwa Świerzenko i Teresa Lipka - sołtys Sołectwa Miłocice.
Z kolei Piotra Nowaka uhonorowano statuetką za sukces w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Kolejną statuetkę dostała 11-letnia Iga Marciszonek za zajęcie III miejsca w Mistrzostwach Świata Fitness & Bodybuilding w Gdańsku oraz za inne znaczące sukcesy taneczne. Zanim wręczono jej statuetkę, Iga wystąpiła w popisowym tańcu, a publiczność mogła podziwiać i oklaskiwać  jej talent.
Kolejne statuetki dostali uczestnicy XIV Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Los Angeles - Patrycja Kiedrowska - za zdobycie złotego i srebrnego medalu w kajakarstwie, a Daniel Gietka za zdobycie dwóch srebrnych medali. Była też statuetka dla działaczy społecznych. otrzymali ją Katarzyna i Jarosław Dwulitowie  za wzorową kilkuletnią organizację akcji "Szlachetna Paczka" w Miastku.
Paulinę Hendel uhonorowano statuetką za olbrzymi sukces literacki, jakim było napisanie i wydanie tryptyku powieści fantasy z cyklu "Zapomniana księga" - "Łowca", "Strażnik" i "Tropiciel".
Ostatnie dwie statuetki przypadły w udziale klubom sportowym - ZKS Miastko i MKB Lednik.
Dodatkowo dyplomami uhonorowano wolontariuszy "Szlachetnej  Paczki" - Katarzynę Falecką, Natalię Fucz, Magdalenę Jędraszko, Kamilę Misiak, Dominika Radeckiego, Katarzynę Radziszewską, Julię Remelską, Małgorzatę Szkilnyk, Magdalenę Wójtowicz i Agnieszkę Zwiewkę. To dzięki ich pracy kierowanej przez liderkę rejonu Katarzynę Dwulit oraz jej męża Jarosława w tym roku Szlachetną paczkę otrzymały 32 rodziny z gminy Miastko (łącznie prawie 500 kartonów, nie licząc sprzętu AGD i mebli).  Dyplom uznania dostała też Małgorzata Petryna - nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tursku i trenerka naszych olimpijczyków, oraz Mateusz Bartosik, wicemistrz Polski w strzelectwie z karabinu pneumatycznego.  Wyróżniono też Roberta Cybulskiego z klubu MKB Lednik, aktualnego wicemistrza Estonii w grze mieszanej w kategorii juniorów w badmintonie oraz Jerzego Dudziaka, który w tym roku zdobył tytuł Mistrza Europy w karate w kategorii Masters. Spore sukcesy sportowe uzyskali też zawodnicy ZKS Miastko: Filip Petrończak, Hubert Rudnik, Paweł Zabłocki, Grzegorz Wanke oraz Artur Szczęsny.
Przedostatnim punktem programu spotkania była promocja kalendarza gminnego na rok 2016. Zatytułowano go - "Piękne i aktywne", a na kartach kalendarza pokazano piękne panie o często unikatowych zawodach typu: mistrz kominiarki, wizażystka, kierowca autobusu czy policjantka.
W części artystycznej z recitalem wystąpił pianista Piotr Nowak, który swym występem zachwycił publiczność grając utwory Chopina, m.in. etiudę rewolucyjną. Piotr urodził się w Miastku i tu skończył szkołę muzyczną I st. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat ucząc się w Miastku pod okiem Aleksandra Murawskiego, a następnie Heleny Ostrołuckiej i od 2007 roku - pod okiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.  Od 2009 roku mieszka w Solcu Kujawskim. Piotr Nowak należy do ścisłej czołówki młodych pianistów w Polsce. Koncertował m.in. w USA, Japonii, Australii, Szwajcarii, Włoszech, Niemczech, Austrii i Słowenii oraz w Pałacu Prezydenckim w Warszawie grając m.in. dla prezydentów: Francji, Mongolii, Republiki Czeskiej, Armenii i Republiki Greckiej. Ma na swym koncie już wiele sukcesów na międzynarodowych konkursach w kraju za granicą, ale chyba największym jest zakwalifikowanie się spośród 450 pianistów z 45 krajów do eliminacji XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Następnie Piotr został jednym z 78 zakwalifikowanych pianistów na świecie, a jednym z 14 w Polsce. Piotr odniósł wielki sukces kwalifikując się do II etapu konkursu., znajdując się w gronie tylko 43 pianistów.
Dyrekcji Państwowej Szkoły Muzycznej I st. - państwu: Wiesławowi Orłowskiemu i Katarzynie Bąk serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji Samorządowego Podsumowania Roku!