Spotkanie autorskie w Słosinku 2016-05-20 08:58:28        

17 maja br. w Szkole Podstawowej w Słosinku, w ramach XXIII Pomorskiej Wiosny Literackiej, odbyło się spotkanie z panem Marcinem Pałaszem – autorem książek i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży.
Motto życiowe pana Marcina brzmi: ”Słowa niosą uśmiech”, dlatego podczas spotkania w niezwykle pogodny i swobodny sposób opowiadał dzieciom o swojej twórczości, bohaterach i tematyce swoich utworów, a także o życiu prywatnym i jego wykorzystaniu w tworzonych przez siebie tekstach. Szczerze i bez skrępowania odpowiadał także na wszelkie zadawane mu pytania. Autor zdradził, że podobno śmieje się nawet wtedy, kiedy śpi i nie umie pisać książek poważnych, bo nawet wampir z jego  horroru jest bardziej śmieszny niż straszny. Dodał również, że  wiele  pomysłów na fascynujące historie, przychodzi do niego właśnie we śnie. Tak też powstało słuchowisko radiowe o latających fortepianach. Wielkim zaskoczeniem dla dzieci był fakt, że budzik w domu pisarza dzwoni dokładnie o godzinie 11:59 i wtedy z czystym sumieniem autor może o sobie powiedzieć, że wstaje przez południem.  

Po spotkaniu był czas na podziękowanie. Pan Marcin oprócz pięknych kwiatów otrzymał  na pamiątkę pobytu w naszej szkole ilustrację do  jednej z jego bajek , którą wykonała ucz. kl. V – Zuzanna Wera. Potem z  uśmiechem i wielką chęcią rozdawał autografy , rozmawiał z dziećmi i pozował do zdjęć. Spotkanie to, pełne uśmiechu i radości, zostanie na długo w pamięci dzieci. Kilku uczniów  już  wypożyczyło w szkolnej bibliotece książki pana Marcina.
Za zorganizowanie tego spotkania serdecznie dziękujemy  Justynie Szkilnyk oraz pani  Barnadetcie Zwolskiej – koordynatorowi XXIII Pomorskiej Wiosny Literackiej  a zarazem kierownikowi Biblioteki Pedagogicznej w Miastku.
Pan Marcin Pałasz jest autorem książek i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży. Jest  laureatem  Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Za książkę „Sposób na Elfa” otrzymał statuetkę Koziołka Matołka. Jego książki zarówno bawią jak i poruszają istotne tematy, takie jak ekologia, walka dziecka z własnymi lękami czy też problem tolerancji wśród dzieci i młodzieży. Zapraszamy do lektury.