Spotkanie gimnazjalistów z pisarzem Tomaszem Trojanowskim 2016-05-25 08:01:06        

19 maja 2016r. bibliotekę szkolną w Miasteckim Gimnazjum odwiedził Tomasz Trojanowski - autor powieści dla dzieci i młodzieży, tekstów słuchowisk radiowych i dziennikarz telewizyjny.

Poza pisaniem prowadzi warsztaty dziennikarskie dla studentów oraz zajęcia teatralne dla dzieci. Podczas spotkania pisarz wprowadził młodych czytelników w realia swej dziecięcej rzeczywistości, porównując je ze światem współczesnej młodzieży. Opowiedział o początkach pisarskiej historii, która rozpoczęła się w szkole podstawowej – pisząc wypracowania już ćwiczył umiejętność chwytania myśli w słowa, potem wymyślał fabułę do określonego zdarzenia, jakby sam stał obok książki na półce.

 Zadebiutował książką dziecięcą, trylogią „Kocie historie”, która otrzymała Nagrodę Literacką. Kolejną książkę „Wielki powrót” napisał w wieku 30 lat i została nominowana do tytułu Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY oraz uhonorowana nagrodą Bestsellerek. Szczególnie polecił gimnazjalistom powieść „Stroiciel”, która jest mocną historią o tym, jak nie zawsze dać się zbić z tropu, kim się jest naprawdę. Impulsem do napisania tej książki było to, że każdy składa swoją własną melodię, bo każdy stroi dźwięki do rzeczywistości. Przeczytanie tej książki zmusi do myślenia i spojrzenia w głąb siebie. Interesująco i otwarcie odpowiadał na pytania uczestników dotyczące m.in.: planów życiowych, pomysłów na kolejne powieści, swoich inspiracji pisarskich. Zaprezentował fragment swego ulubionego utworu „Wydrążeni ludzie” T.S. Eliota. Podkreślił, że życie musi mieć jakąś wartość – dawać innym czytanie jest taką przyjemnością, jak zjedzenie tabliczki mlecznej czekolady. Pisanie to szukanie ukrytych drzwi do ukrytej rzeczywistości. Rzeczywistość jest tym, co dostarcza tematów i wskazuje drogę. Pan Tomasz wyjawił, że nigdy nie chciałby pisać o rzeczach smutnych i przemocy. Nie zajmuje się pisaniem zawodowo i dlatego wciąż mierzy się sam ze sobą. Zna wartość swego pisania, a w planach na przyszłość ma stworzenie historii do „Stroiciela 2”. Dziękując za zaproszenie i inspirującą rozmowę, pozostawił gimnazjalistom przesłanie: „Patrzcie na każdą książkę jak na ogromną bibliotekę, w której następuje wymiana myśli”.
Spotkanie zostało przygotowane w ramach XXIII Pomorskiej Wiosny Literackiej. Odbyło się dzięki środkom finansowym szkoły oraz środkom pozyskanym z Urzędu Miejskiego w Miastku poprzez projekt Miasteckiego Stowarzyszenia Oświatowego.