Natalia Tandetzka z ZSOiT finalistką Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK 2016-06-13 13:59:39        

Uczennica naszej szkoły Natalia Tandetzka z kl. II LOa w ZSOiT w Miastku  reprezentowała województwo pomorskie w Ogólnopolskim Finale Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, który odbył się w dniach  9 - 11.06.2016r  w hotelu Trylogia w Zielonce k. Warszawy. W 2016r. na wszystkich etapach konkursu brało udział 37 tys. uczniów, do finału dostały się 32 osoby w dwóch kategoriach wiekowych – gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych Natalia uzyskała  6 lokatę
W naszym społeczeństwie na dobre zapanowała moda na bycie FIT. Wiemy już, że należy się zdrowo odżywiać, spędzać aktywnie wolny czas, ale czy wiemy, jak zdrowo żyć? Na to pytanie bez problemu odpowiadali finaliści Olimpiady, organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż (PCK) w partnerstwie z firmą Coca-Cola HBC Polska.
W czwartkowe popołudnie uczestnicy Olimpiady wzięli udział w sesji unikalnej gimnastyki dla zdrowia i pozytywnego nastawienia psychicznego do życia. Poprowadził ją dla nas Piotr Bielski certyfikowany Jogin Śmiechu.
Opiekunowie naszych finalistów, z wielką uważnością ;) wzięli udział w warsztatach Michaela Sandersona z Akademia Mindfulness, o tym jakie korzyści niesie za sobą praktykowanie Mindfulness w rozwoju młodego człowieka.
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Finaliści rozwiązywali test składający się z 100 pytań z dziedzin związanych ze zdrowym stylem życia.
Instruktorzy pierwszej pomocy Polski Czerwony Krzyż (PCK) - Magdalena Mościcka, Wojtek Piłat, Michał Gąsieniec i Paweł Kowalski utrwalili  naszym finalistom wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przypomnienie obejmowało między innymi wszystkie elementy schematu podstawowego podtrzymywania życia (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) na fantomie oraz udzielanie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w pozorowanym zdarzeniu.
Na egzaminie  z pierwszej pomocy. Finaliści  mieli za zadanie jak najlepiej wykonać schemat podstawowego podtrzymywania życia (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) oraz udzielić pomocy poszkodowanemu z urazem na pozorowanej scence.Nasi pozoranci i fantomy dali z siebie wszystko.
Podczas Olimpiady odwiedziła nas ekipa telewizji tvp.info, która nagrała materiał relacjonujący zmagania naszych uczestników w trakcie poszczególnych konkurencji. W imieniu Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) wypowiadali się: Piotr Skura - Koordynator Krajowy Pierwszej Pomocy PCK oraz Kamil Żuk - Przewodniczący Krajowej Rady Młodzież Polskiego Czerwonego Krzyża. O wrażeniach finalistów przed kamerą opowiedziała Alicja Dymek, a Natalia Tandetzka dokonała pokazu opatrzenia rany okolic ręki.
Popołudniowa ulewa nie przeszkodziła w przeprowadzeniu ostatniej części Olimpiady, w czasie której uczestnicy omawiali swoje prezentacje podsumowujące akcje prozdrowotne, zorganizowane w lokalnych społecznościach, zrealizowane podczas etapu okręgowego konkursu.Tematyka projektów poruszana przez finalistów to: zdrowe odżywianie, przeciwdziałanie uzależnieniom, ekologia oraz znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.
Uczniowie bardzo dobrze wiedzą, że nie samą nauką i pracą człowiek żyje. Dlatego też znaleźliśmy czas na regenerację sił i dobrą zabawę. Wieczorową porą zorganizowano wszystkim uczestnikom, opiekunom i organizatorom wspólne karaoke.
Ostatniego dnia Finaliści Olimpiady wraz ze swoimi opiekunami mogli skorzystać z kolejnej atrakcji, jaką bez wątpienia była fotobudka. Uczestnicy przebrani w różne nietypowe stroje śmiali się do rozpuku, robili wesołe miny, a wyjątkowe chwile uwiecznione zostały na zdjęciach.
Laureatka XXIV edycji Olimpiady otrzymała indeks na wybrany kierunek Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytet Medyczny w Łodzi, wręczony przez prof. dr hab. n. med. Małgorzatę Wągrowską - Danilewicz Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UMŁ.